

Moin Moin,
V poslední době se naši zákazníci často setkávají s tím, že se FileMaker Server po restartu počítače Mac nespustí a databáze nejsou sdíleny v síti. Přístup ke konzole správce není možný, protože prohlížeč nemůže najít server. V našem případě se často stávalo, že proces FileMaker Server byl zadán jako spuštěný, ale službu nebylo možné zastavit ani restartovat ani přímými příkazy přes terminál.
Co pomohlo ve všech případech?
V počítači Mac jsme spustili nástroj Disk Utility a spustili funkci "První pomoc" na jednotce, na které jsou umístěny databáze FileMaker Serveru, ve většině případů se jedná také o spouštěcí svazek. Je docela možné, že funkce "First Aid" po spuštění neohlásí žádnou konkrétní chybu. Po restartování počítače Mac po provedení funkce "First Aid" v nástroji Disk Utility se v našich případech FileMaker Server opět správně spustil a znovu uvolnil databáze v síti.
Přístup do databází je možný, ale nelze do nich zapisovat žádná data.
V takovém případě zkontrolujte práva souborového systému databází sdílených serverem FileMaker Server. Ty jsou ve výchozím nastavení umístěny ve složce /Library/FileMaker Server/Data/Databases. Klikněte na jednotlivé soubory a zkontrolujte, zda má uživatel systému macOS "fmserver User" oprávnění ke čtení a zápisu jednotlivých sdílených souborů. Tato práva můžete také nastavit pro celou složku kliknutím na nadřazenou složku (Databases) a použitím funkce "Informace", která otevře informační okno. Poté přidejte uživatele "fmserver User" a vlevo dole vyberte funkci "Apply to all sub-objects" (Použít na všechny dílčí objekty). Zde bude možná nutné zadat heslo pro Mac pro potvrzení.
Pozdravy z Kirchhattenu
Markus Schall
gofilemaker.com - MSITS
Fórum pro software gFM-Business ERP založený na systému Claris FileMaker s CRM, systémem správy zboží a fakturací pro počítače Apple Mac, PC a iOS. Slouží k výměně informací mezi uživateli, vývojáři a společností gofilemaker.de. Nástěnky fóra jsou uspořádány do zastřešujících témat a modulů, jako je správa zákazníků, správa zboží nebo fakturace. Každý zájemce se může aktivně zapojit do fóra.


